گـالری تصاویر

اطلاعات تماس

  • تهران، خیابان فرشته، خیابان تختی
  • info@divine_design_studio.com
  • 021-26376516 , 021-26376511
    021-22394125 , 09126193202
[ what we offer ]

طراحی فضای سبز

خدمات طراحی فضای سبز

یکی از مهمترین مسائلی که امروزه باید به آن توجه کرد ، سلامت روان انسان هاست . با توجه به پیشرفت علم و تکنولوژِی ، سبک زندگی انسان ها تغییر کرده و از فضای سبز و طبیعت فاصله گرفته ؛ پس ایجاد یک محیط آرامش بخش و سالم برای لذت بردن از طبیعت و فضای سبز می تواند آرامش بخش باشد . طراحی فضای سبز،یک دکوراسیون طبیعی برای شما به وجود می آورد.می تواند با کاهش استرس ها ، سلامت روانی جامعه را افزایش دهد. طراحی فضای سبز در محیط های مسکونی ، میادین ، پیاده روها ، فضاهای بیمارستان ، ویلاها و… کاربرد دارد که توسط یک تیم حرفه ای بر اساس نیازهای کاربران انجام می شود .

وجود یک پوشش گیاهی در فضای شما ، یک چشم انداز زیبا برای شما به وجود می آورد و سبک زندگی شما را تغییر می دهد که می تواند به روش های مختلفی انجام شود . اما طراحی فضای سبز ، علاوه بر کاهش آلودگی صوتی و آلودگی هوا ، با کنترل درجه حرارت زمین و جلوگیری از تابش مستقیم آفتاب ، از فرسایش خاک محیط شما نیز جلوگیری می کند. طراحی یک فضای سبز ، در مکان های مختلفی انجام می شود و کاربرد زیادی دارد .

با توجه به جمعیت زیاد و آلودگی هوا در شهرهای بزرگ و پرجمعیت مانند تهران،کرج،اراک،کردان،لواسان،دماوند و… خدمات طراحی فضای سبز کاربرد زیادی دارد.می تواند به ایجاد یک فضا برای تهویه هوا و یک فضا برای کودکان در ویلاها کمک کند . اما قبل از طراحی فضای سبز بهتر است با یک تیم مجرب مشورت کنید تا بهترین درخت ها ، گل ها و گیاهان با توجه به منطقه جغرافیایی شما و جهت تابش نور خورشید ، برای فضای شما ایجاد شود که ماندگاری فضای سبز شما بیشتر شود . همچنین روش های آبیاری ، رسیدگی ، هرس کردن گیاهان و… با توجه به آب و هوای منطقه شما تعیین می شود.

انواع خدمات طراحی فضای سبز و کاربرد آن

طراحی یک روف گاردن یا یک بام سبز در ساختمان ، ظاهر بسیار زیباتری به پشت بام ساختمان ها می دهد که مزایای بسیار زیادی دارد . برای مثال روف گاردن ها یک پوشش سبز در پشت بام شما ایجاد می کنند که می تواند یک عایق صوتی برای ساختمان باشد.ایجاد یک روف گاردن یا باغ بام در پشت بام محل سکونت یا ساختمان اداری و تجاری شما ، ارزش ملک شما را نیز بیشتر می کند.همچنین در فصل سرما گرمایش منزل شما را حفظ می کند .روف گاردن از هدر رفتن انرژی جلوگیری می کند.در واقع یک روف گاردن ، از نفوذ گرما در تابستان و سرما در زمستان جلوگیری می کند.

اما اجرای روف گاردن باید به صورت اصولی انجام شود.تا آسیبی به ساختمان شما وارد نکند .روف گاردن شما باید وزنی ایده آل داشته باشد تا سقف ساختمان شما نشست نکند.همچنین عایق بندی و ضد آب کردن ساختمان باید به درستی انجام شود پس انجام خدمات روف گاردن خود را به تیمی مجرب بسپارید تا ساختمان شما دچار خسارت نشود.

 

روف گاردن

طراحی یک آبنما یا استخر ، حوض یا حوضچه در فضای سبز شما ، برای آبیاری گیاهان و ایجاد یک فضای آرام بخش در محیط شما کاربرد دارد و در متعادل کردن و خنک کردن هوای محیط شما نیز تاثیرگذار است . هنگام استفاده از آب در فضای سبز نیز لازم است مسیرهای جوی های آب ، آبنماها ، برکه ، استخر ، فواره ها و همچنین نوع گیاهان آبزی را تعیین کنید و با استفاده از مجسمه های جذاب و باربی کیو فضای سبز خود را دلنشین تر کنید .

طراحی فضای سبز عمودی یا دیوار سبز در محیط هایی که تردد زیاد است مانند حاشیه بزرگراه ها کاربرد دارد که سبب گسترش فضای سبز شهری و کاهش آلودگی صوتی و فرسایش خاک خواهد شد . دیوارهای سبز بر روی کلیه نرده ها ، ستون ها ، سایبان ها ، بالکن ها ، ساختمان ها ، لبه بیرونی پنجره ها و به طور کلی تمام سطوح عمودی ساختما ها قابل اجراست که توسط یک نوع گیاه زینتی پوشیده می شود.در واقع دیوار سبز و ایجاد یک فضای سبز شهری ، مناظر زشت و نامطلوب را با گیاهان زینتی پوشش می دهد و چشم اندازی جالب برای مردم به وجود می آورد.

طراحی دیوار سبز معمولا در فضای شهری دیده می شود اما در فضاهای مسکونی نیز کاربرد دارد . برای طراحی یک دیوار سبز ، پس از طراحی اولیه از یک داربست متصل شونده به دیوار استفاده می کنند تا گیاهان موردنظر در این محل کاشته شود و رشد کند . برای کاشت گیاه به صورت عمودی بر روی دیوار نیز از آرک ها برای اتصال دو نقطه از دیوار استفاده می شود . کاشت دیواری در فضای سبز عمودی نیز یکی از رایج ترین انواع فضای سبز عمودی است که پس از زمینه سازی های لازم برای کاشت گیاهان ، مراحل کاشت و رسیدگی های موردنظر برای آن ها نیز انجام خواهد شد.

دیوار سبز

ایجاد فضای سبز در خانه نیز روحیه شما را بیشتر خواهد کرد و منزل شما را لوکس و شگفت انگیز می کند . طراحی و ایجاد یک فضای سبز حیاط ویلایی مکانی سرسبز و مدرن برای شما به وجود می آورد هنگام طراحی فضای سبز در منزل ، می توانید بر اساس متراژ حیاط خود از آلاچیق ، آب نما ، استخر و… استفاده کنید و با کمک مبلمان هایی شیک و کاربردی ، فضای خود را دلنشین تر کنید . همچنین استفاده از گیاهان زینتی و متنوع می تواند یک فضای استراحت خوب برای شما به وجود آورد .

طراحی فضای سبز در بالکن و تراس نیز ، یکی دیگر از خدمات طراحی فضای سبز است که با کمک چمن های مصنوعی در کف بالکن ، استفاده از نرده های چوبی ، کاور کردن نرده های فلزی ، استفاده از اکسسوری ها و مبلمان ها مخصوص و همچنین گل و گیاهان زینتی ، نورگیر یا سقف کاذب ، دیوار سبز ، کفپوش های مناسب ، گلکاری و چیدمانی جذاب می توانید یک فضای جذاب در منزل خود و یک باغ کوچک شهری بی نظیر داشته باشید .

فضای سبز در محوطه سازی نیز کاربرد دارد که با کاشت درختان و گل و گیاه ، کف سازی و چمن های مصنوعی انجام می شود . محوطه سازی فضای سبز ، در زیباسازی دیوارها ، حصارها ، صندلی ها ، سطل های زباله ، آبنما ها و… کاربرد دارد که معمولا برای زیباسازی محیط های شهری و ویلا ، خانه ، ساختمان‌ های اداری ، فرهنگی ، تجاری و… استفاده می شود که علاوه بر زیبایی بصری ، فضایی برای نشستن ، محل بازی کودکان ، دورهمی ها ، قدم زدن و… به وجود می آورد .

عناصر مختلفی مانند سبک طراحی ، بافت ها ، سنگ فرش ها ، دیوا ، نرده ، داربست ، تراس بندی ،  پله ، پاسیو ، لیست گیاهان، نوع خاک و … در طراحی یک فضای سبزکاربردی موثر است همچنین هنگام طراحی تزئینات گیاهی فضای سبزکاربران می توانند انواع گلدان ها و گیاهان را با یک ترکیب رنگ جذاب و یا بر اساس گیاهان فصلی ، دائمی ، گلدانی ، چمن ها و درختان و همچنین درختچه هایی زیبا را انتخاب کنند و در طراحی یک فضای سبز بر اساس سلیقه خود ، به تیم طراحی فضای سبز کمک کنند .

طراحی فضای سبز معمولا طبق الگوهای مرسوم در دنیا و ابتکار و خلاقیت تیم طراحی موردنظر شما اجرا می شود برای مثال هنگام طراحی یک فضای کاربردی از سبک های زیر استفاده می شود :

  •  طراحی فضای سبز به سبک انگلیسی کلاسیک یا ایرانی با استفاده ازعنصرآب ، ردیف کاری درختان وجوی آب
  • طراحی فضای سبز با سبک فرانسوی یا ایتالیایی با کمک آب ، تپه ، پستی وبلندی ها
  •  طراحی فضای سبز سنتی و روستایی
  •  طراحی فضای سبز ژاپنی و چینی برای طراحی باغ های کاربردی و جذاب
  • طراحی فضای سبز آمریکایی بر اساس سبک های نامنظم همگن

هنگام طراحی و چمن کاری در فضای سبز نیز ابتدا محل گل و درختان انتخاب می شود سپس چمن کاری در مناطق خالی انجام خواهد شد . اما زمان چمن کاری لازم است سطح شیب دار زیر درختان و مناطق آفتاب گیر در محیط شما تعیین شود و بر اساس شرایط آب و هوای منطقه شما ، میزان دمای هوا ، رطوبت و نوع خاک مناسب ترین نوع بذر برای چمن کاری محیط موردنظر انتخاب شود .

عوامل موثر در طراحی فضای سبز

برای طراحی یک فضای سبز خوب ، کاربردی و با کیفیت ، لازم است تیم ارائه دهنده خدمات طراحی فضای سبز پس از بررسی شرایط آب و هوایی و بررسی تمام جوانب زمین و ابعاد آن ، موقعیت و وسعت زمین  ، آب و هوا ، نوع خاک ، میزان رطوبت ، میزان برف سالیانه ، میزان باران سالیانه ، شکل و شیب زمین و… اطلاعات کلی زمین را از دید سازه جمع آوری کنند. طبق نظر مشتری ، طرح کلی فضای سبز به صورت یک محوطه منظم یا نامنظم ارائه نمایند .

هنگام ایجاد یک طرح برای محوطه فضای سبز به صورت منظم ، محوطه سازی فضای سبز شما به صورت کشیده و یکنواخت انجام می شود اما در طراحی نامنظم فضای سبز ، طراحان فضای سبز شما با ایجاد تنوع در طراحی مانند استفاده از حاشیه های گلکاری و آب نما ها سعی می کنند با الهام گرفتن از طبیعت ، یک فضای کاملا طبیعی و منحصر بفرد را برای شما به وجود آورند . طرح کلی و نقشه فضای سبز شما ، باید شامل تمام اصول طراحی فضای سبزهمانند مسیرهای دسترسی ، میزان پراکندگی گیاهان ، نوع فضای سبز و… باشد .

انتخاب گیاهان مناسب نیز جهت زیباسازی فضای سبز شما معمول بر اساس شرایط اکولوژیک ، میزان نور و حرارت ، شدت باد ، ارتفاع محل ، عوامل خاکی و بودجه موردنظر شما انجام می شود . در نهایت بعد از انجام بازدید کروکی ، طراحی تصویرفضای سبز به صورت دستی یا با کمک نرم افزار طراحی فضای سبز انجام می شود و سپس با برآورد هزینه و زمان طراحی فضای سبز ، فرآیند ساخت فضای سبز شروع شده و در انتها ، نورپردازی های لازم نیز انجام می شود .

چند ایده برای طراحی فضای سبز

هنگام طراحی فضای سبز برای منزل ، ویلا یا محل کار خود ، بهتر است یک آلاچیق برای در امان بودن از آفتاب و باد و باران داشته باشید پس طراحی یک آلاچیق با هر سایز ، می تواند فضای سبز شما را زیباتر کند . علاوه بر آلاچیق ، پل گذاری در فضای سبز حتی به صورت مصنوعی ، طراحی یک مسیر برای رفت و آمد و پیاده روی با کمک چوب ، سنگ ، سنگ چین و… ،  استفاده از حوضچه های مصنوعی ، طراحی یک استخر یا جاری شدن یک نهر مصنوعی کوچک و آب نما  نیز زیبایی محیط شما را چند برابر می کند و طراوت و شادابی محیط شما را چند برابر می کند .

garden

طراحی فضای سبز ، نیازمند مهارت و تخصص کافی در این زمینه است و اجرای غیر اصولی آن تبعات بدی را در پیش خواهد داشت . تمام خدمات مذکور در این مقاله اعم از خدمات طراحی و اجرای فضای سبز ویلا ، اجرای فضای سبز حیاط ، طراحی فضای سبز باغ آرایی و محوطه سازی ، طراحی فضای سبز ویلا ، طراحی فضای سبز پارک و…  توسط تیم طراحی و خدمات فضای سبز مجموعه ما انجام می شود . جهت استعلام قیمت ، می توانید با کارشناسان ما در این مجموعه تماس بگیرید.

230

INTERIOR DESIGN

پروژه های طراحی داخلی

140

DECORATION DESIGN

پروژه های طراحی دکوراسیون

100

ARCHITECTURAL DESIGN

پروژه های طراحی معماری

90

GREEN SPACE DESIGN

پروژه های طراحی فضای سبز